Dwie wystawy w Oddziale NBP w Rzeszowie

Przy okazji promocji najnowszych emisji monet okolicznościowych (15 i 28 kwietnia 2021 r.):
100. rocznica III Powstania Śląskiego” oraz “230. rocznica Konstytucji 3 Maja – dzieła odrodzonej Rzeczypospolitej” w Oddziale Okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie można obejrzeć dwie wystawy: “Szliśmy do Ciebie, Polsko” oraz “Vivat Maj, 3 Maj“.
Wystawy przygotowane zostały przez członków jasielskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego – Piotra Nowińskiego, Zbigniewa Piętę i Andrzeja Sworowskiego. Ciekawe numizmaty m.in. notgeldy z plebiscytu górnośląskiego 20 marca 1921 r. wypożyczył na wystawę członek katowickiego oddziału PTN – Krzysztof Jedziniak.
Na wystawie oprócz okolicznościowych monet, medali, znaczków i pocztówek upamiętniających kolejne rocznice uchwalenia konstytucji oraz powstań i osób związanych z walką o polskość Śląska od czasów zaborów można zobaczyć: unikatowy dyplom nadania Krzyża na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi za udział w III Powstaniu Śląskim z 1933 r. wypożyczony z Muzeum w Kołaczycach, Medal Obrońcom Śląska 1919 projektu znanego przedwojennego artysty Jana Raszki, znaczek z okolicznościowym stemplem z dnia 19 V 1946 z okazji 25-lecia III Powstania Śląskiego.
Wystawę można zwiedzać w godzinach od 8 do 14 w Oddziale Okręgowym NBP w Rzeszowie, ul. 3 Maja 12, 35-959 Rzeszów
fot. Monika Mularz-Dobrowolska (NBP)