Edmund Kopicki

Autora oddawanej do rąk Czytelników najnowszej książki nie trzeba przedstawiać naukowcom i kolekcjonerom monet. Edmund Kopicki systematycznie publikuje na łamach Biuletynu Numizmatycznego cieszące się dużym zainteresowaniem minikatalogi monet polskich i z Polską związanych. Jego dziełem jest monumentalny Katalog podstawowych typów monet i banknotów Polski oraz ziem historycznie z Polską związanych oraz wydany w 1995 r. Skorowidz monet i banknotów polskich i z Polską związanych, stanowiący do dzisiaj – pomimo kilku czekających obecnie na wprowadzenie poprawek spowodowanych postępem badań – kompendium wiedzy o monecie polskiej, na którym wychowują się nowe pokolenia miłośników numizmatyki.

Edmund Kopicki wykorzystał w swojej pracy najnowsze badania numizmatyków litewskich, co czyni jego książkę tym potrzebniejszą, że większość kolekcjonerów miałaby zapewne kłopot z dotarciem do specjalistycznej obcojęzycznej literatury oraz ze zrozumieniem książek pisanych pięknym językiem litewskim. Najnowsze ceny poszczególnych walorów, bazujące na znajomości zbiorów prywatnych i publicznych oraz na szerokim rozpoznaniu rynku numizmatycznego, pomogą zapewne przy konstruowaniu i uzupełnianiu własnych kolekcji zwłaszcza, że monety litewskie nieodmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem zbieraczy.

Dajemy Państwu w jednej publikacji dwie ważne w historii badań numizmatycznych książki: najnowszą, bazującą na ostatnich naukowych dokonaniach dotyczących mennictwa litewskiego oraz pierwszą poważniejszą próbę monograficznego ujęcia tego tematu – reprint znakomitego dzieła Józefa Tyszkiewicza Skorowidz monet litewskich.
(z Przedmowy Witolda Garbaczewskiego)

 

Wydanie: Warszawa 2005.

Okładka twrda, 136 + 47 stron, 15 tablic.