Relacja z nocy muzeów w Ełku

Noc Muzeów w Ełku

 

Podobnie jak w całej Polsce tak i w Ełku 14.05.2016 r mieszkańcy miasta licznie zgromadzili się w Muzeum Historycznym, gdzie od godziny 19:00 można było zwiedzać obiekty muzealne oraz zapoznać się ze zgromadzonymi eksponatami w ramach Nocy Muzeów.

Muzeum Historyczne w Ełku  jest młodym muzeum, utworzonym uchwałą Rady Miasta dnia 28.08.2012 roku.  Powstało na bazie obiektów Ełckiej Kolei  Wąskotorowej.  Większość zbiorów dotyczy właśnie taboru Ełckiej Kolei Wąskotorowej i umieszczonych jest w starej lokomotywowni. Obecnie w starej poczekalni dworca kolei wąskotorowej  gromadzone są eksponaty dotyczące historii Ełku i Mazur. Część zgromadzonych eksponatów pochodzi z darowizn członków ełckiego koła PTN, kolegów Zdzisława Bereśniewicza, Marka Buze, Macieja Pawełka.

Podczas Nocy Muzeów udostępniono do zwiedzania część związaną z koleją wąskotorową,  wystawę zdjęć  wykonanych przez Klausa Skibowskiego w 1957 roku oraz salę wystawową związaną z historią Ełku i okolic.  Z numizmatyki pokazano nowo zakupioną kolekcję monet krzyżackich.  Jednak większość wystawionych eksponatów  została udostępniona przez naszego kolegę z ełckiego koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego pana Marka Buze, który również w interesujący sposób opowiedział o swoich zainteresowaniach, kolekcjonerskiej pasji  oraz o wystawionych eksponatach ze swej bogatej kolekcji.  Wachlarz pokazanych eksponatów był bardzo szeroki: od pocztówek z przełomu XIX/XX wieku poprzez banknoty, znaczki, zdjęcia, medale, odznaczenia, dokumenty i inne przedmioty związane z przedwojennym Ełkiem do eksponatów związanych z wizytą Jana Pawła II w Ełku w czerwcu  1999 roku. Ekspozycja kol. Marka cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Serdecznie gratuluję tak bogatych  zbiorów oraz dziękuję za chęć ich udostępnienia.

Marek Nowicki

 

Marek Buze (z prawej) prezentuje swoje eksponaty koledze Jarosłałowi Ułanowiczowi (z lewej)