O bonach obozowych Wehrmachtu raz jeszcze

musial

Zapraszamy w dniu 5 czerwca 2017 r. (poniedziałek), o godz. 17:00 do siedziby Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego (Jezuicka 6/8, 00-281 Warszawa) na wykład Andrzeja Musiała pt. O bonach obozowych Wehrmachtu raz jeszcze.

Czas wojen charakteryzuje się wzmożonymi potrzebami finansowymi walczących stron, czego dowodem są np. różne emisje walczących stron w czasie I lub II wojny światowej. Pieniądz zastępczy w czasach wojny służący do „obsługi” jeńców wojennych ma o wiele starszą historię niż te, o których wspominam z lat 1914-18 czy 1939-1945.

Podczas I wojny światowej bony obozowe były emitowane przez władze wojskowe Austro-Węgier, którym podlegały obozy jenieckie. Mogły nie mieć numeracji, ale były czytelne i zawierały nazwę obozu, który był ich emitentem. Podobnie było w Niemczech.

Inaczej było podczas II wojny światowej. Wehrmacht, któremu podlegały obozy jenieckie emitował bony obozowe o jednakowym wzorze, które różniły się odcieniami papieru, czasami znakiem wodnym oraz tym, co najbardziej mnie interesuje : prefiksem przed numeracją.

Wydawać by się mogło, że o bonach obozowych Wehrmachtu zostało już wszystko powiedziane i napisane. Okazuje się, że historia tych bonów nie do końca jest tak przejrzysta, ponieważ odkrywane są ciągle nowe informacje związane z emisjami tych bonów, oraz osobami posługującymi się nimi …. Ciekawy jest obieg tego pieniądza, gdyż służył nie tylko do zakupów w kantynie obozowej, ale do …

Andrzej Musiał – MOKRSKO