Wystawa numizmatyków oleskich w Opolu – 16.07.2018

             Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu
i
Oddział Oleski Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego

zapraszają na wernisaż

“W kręgu oleskiego sanktuarium”

Wystawa z okazji 500-lecia konsekracji oleskiego
sanktuarium pw. Św. Anny

16 lipca, godz. 13.00

czytelnia WBP, ul. Piastowska 18

Wystawa eksponowana będzie do 16.08.2018 r.

         Wystawa ma na celu zaprezentowanie historii powstania i rozwoju kościoła pw. św. Anny, perły architektury drewnianej, który to kościół obchodzi w tym roku Jubileusz 500 – lecia konsekracji.

       Główne uroczystości jubileuszu odbędą się w Oleśnie, w dniach 27–29. lipca br. z udziałem przedstawicieli władz samorządowych miasta i województwa. Kościół reprezentować będzie ordynariusz opolski b-p Andrzej Czaja. Sanktuarium oleskie cieszy się na Śląsku szczególnymi względami jako miejsce wsławione wieloma cudownymi wydarzeniami, uzdrowieniami i objawieniami.

            Olescy numizmatycy chcą poprzez pokazanie na wystawie monet z wizerunkiem kościoła, cegiełek dobrowolnych świadczeń pieniężnych oraz medali emitowanych w Oleśnie przybliżyć społeczeństwo Opola ten jubileusz. Pokażemy na wystawie wzmianki prasowe w XIX-wiecznej prasie, publikacje i wydawnictwa z okresu międzywojennego, w tym pocztówki. Wielu artystów grafików i malarzy uwieczniało wizerunek tego kościoła w swoich pracach. Do wystawy chcemy wydać folder przybliżający problematykę wiary, która uczyniła z tego miejsca centrum kultu religijnego, promieniującego na całą Opolszczyznę. Chcemy także pokazać sam kościół jako zabytek architektury niemający odpowiednika. z uwagi na niepowtarzalny kształt całego założenia, szczególnie barokowej kaplicy zbudowanej na planie gwiazdy utworzonej z sześcioboku, z pięcioma kaplicami.

banknot-001-o-w

            Zarząd O/Olesno wydał z okazji tego jubileuszu banknot 500 – złotowy z okolicznościowym nadrukiem, który prezentujemy obok. Banknot jest do nabycia w cenie 10, zł plus koszty przesyłki pocztowej priorytetowej lub poleconej. Informacje u prezesa oddziału.

banknot-002

                                                                                                          Wojciech A. Łonak