W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz – 08.06.2018 r.

W imieniu organizatora zapraszamy na Sesję wykładową
W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz

Piętek, 8 czerwca 2018, 18:00-22:00
Hotel Marriott, sala Kometa.

Wstęp wolny.
Organizacja i patronat GNDM.pl

Wykłady zaproszonych gości panel dyskusyjny. 
Poniżej prelegenci według kolejności wystąpień. 

1. Janusz Miliszkiewicz
Dziennikarz, publicysta i felietonista. Specjalista od polskiego rynku antykwarycznego i prywatnego kolekcjonerstwa. Aktywny zawodowo od roku 1979 posiada niebywałą wiedzę i doświadczenie na temat tego, rynku i jego rozwoju na przestrzeni lat. Zaimponował mi tą wiedzą podczas pierwszego spotkania i urzekł sposobem jej przekazania. Cieszymy się, że zgodził się nią podzielić i z Państwem – wziąć udział w naszej sesji wykładowej.

2. Janusz Parchimowicz. 
Tej osoby nie trzeba polskim kolekcjonerom przedstawić:)
Chyba każdy obecnie aktywny kolekcjoner miał styczność z jego katalogami. Właśnie wydał swoją kolejną publikacje i podczas Sesji w skrócie zaprezentuje ją Państwu. 
Na miejscu będzie też można nabyć ten katalog, jak i uzyskać autograf autora:)

3. Dominika Świątkowska 
“Introligatorstwo – sztuka starsza niż druk”
W obecnych czasach introligator to już rzadki zawód, a osoby które tym się zajmują rzadko traktują go jako sztukę. Są nieliczne warsztaty, które kultywują tą zanikającą sztukę. Używają starych narzędzi starają się oprawiać książki tak, jak to wykonywano np. w XIX wieku. Pani Dominika również kontynuuje rodzinne tradycje, ale łączy to z prawdziwą sztuką. Używa starych technik i narzędzi, ale nie sprowadza ich użycia do powielania starych wzorców, ale z pasją realizuje własne wizje. Za to ją cenimy i współpracujemy od kilkunastu lat. Na naszej Sesji zgodziła się przybliżyć Państwu warsztat introligatora. 
https://librarium.pl/

4. Dariusz Jasek
“Moja przygoda ze 100-dukatówką” 
Pana Dariusza anonsowaliśmy już wcześniej. Mówiąc w skrócie jest to osoba, która trzymała zapewne najwięcej 100-dukatówek:) Opowie nam o swojej przygodzie z tą fascynującą, największą i najdroższą polską moneta oraz o pracach nad książką o niej.
Na miejscu będzie można też nabyć egzemplarz jego książki i poprosić o autograf:)

5. Rafał Janke 
“Mennictwo epoki stanisławowskiej. Czy wiesz, że … ?”
Pasjonat i znawca mennictwa ostatniego króla Polski, pracujący nad jego kompleksowym opracowaniem. Niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie. Osoba, która bada to mennictwo już ponad 20 lat. Bada ten temat nie tylko empirycznie – analizując dostępne numizmaty – ale i zgłębia materiały źródłowe, dokumenty, literaturę, archiwa…
Przygotowuje kompleksowe opracowanie mennictwa tegoż władcy i przedstawia świeże na nie spojrzenie. Obala wiele dotychczasowych teorii, jak i przedstawia i udowadnia nowe. 
Państwu uchyli rąbka tajemnicy w przedaukcyjny piątek, a jego prezentacja będzie przedstawiona w świetle monet z wyśmienitej kolekcji przeznaczonej na sobotnią licytację. 
Zwróci uwagę na ciekawostki i irygujące fakty, świetnie wpasowując się tym samym w myśl przewodnią sesji “W numizmatyce widzisz to, co wiesz”

 My ze swojej strony też przygotowujemy dla Państwa drobną niespodziankę:)
Pozdrawiam – Damian Marciniak